Home » 2019 » November

Monthly Archives: November 2019

DAMBRETES DIENA

29.novembrī  mūsu skolā bija DAMBRETES DIENA. Spēkiem mērojās 1.klašu skolēni. Pieredzējušu dambretistu Jāņa Štāla un Ulda VarnevičA vadībā (biedrība “Prāta Laiks”)  notika dambretes meistarklases, pēc tam labākie dambretisti no abām klasēm sacentās turnīrā. Tajā vislabāk veicās Frenkam Burmistrovam, Harijam Kristeram Bergam, Mikam Paulovičam un Maiko Zariņam. Meiteņu vidū labākā bija Adrija Paļčevska. Visi turnīra dalībnieki saņēma diplomus un piemiņas veltes – šokolādes medaļas un žurnālus. Labu veiksmi mazajiem dambretistiem, turpinot mūsu skolas tradīcijas šajā prāta spēlē!

Turpinām vākt makulatūru!

Mūsu skola arī šogad piedalās makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai”, ko organizē  “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss” un Valsts izglītības satura centru. Esam jau savākuši vairāk nekā pustonnu dažādu papīru. Lai nodotu makulatūru, kopā ar vecākiem  jāizvērtē savi nevajadzīgo papīru krājumi, jāsazinās ar savu klases audzinātāju un – jāpiedalās! Daži ieteikumi, kas jāievēro – makulatūrai jābūt sasietai saiņos vai iepakotai kartona kārbās, šiem saiņiem ir jābūt tik smagiem (viegliem!), lai tos varētu pacelt pieaudzis cilvēks, nenodarot kaitējumu savai veselībai. Vairāk par konkursu vari izlasīt šeit.

Astotie māca fiziku otrajiem

Skolotājas Olgas Vinogradovas mācību metožu pūrā ir daudz veidu, kā padarīt fizikas mācīšanos interesantāku. 8.a klases skolēniem bija iespēja tematu par gaismu labāk apgūt, mācot un stāstot to citiem – daudz mazākiem un nezinošākiem bērniem. 2.klases skolēni ar interesi klausījās Nika Demiana Kazlauska stāstījumu un vēroja prezentāciju un demonstrējumus. Otrklasnieki piedalījās sarunā, mēģināja atrast atbildes uz jautājumiem par krāsām, varavīksni, cilvēka redzes īpatnībām un citiem. Mēdz jokot, ka nevar iemācīties labāk kā iemācot citiem. Tas astotajiem lieliski izdevās!

Roze Bruģe – Gada skolotāja 2019

Sveicam skolotāju Rozi Bruģi! Viņa saņēmusi titulu “Gada skolotājs 2019” sākumskolas skolotāju grupā. Šo apbalvojumu piešķir novada rīkotā konkursā, kur kompetenta žūrija izvērtē skolotāju darbu. Konkursā no mūsu skolas tika izvirzīta arī skolotāja Gunta Kiseļeva. Vairāk par pasākumu lasi šeit.

Nepaklausīgais, bet saldais riekstiņš

27.novembrī Bauskas pilsētas pamatskolas 3.klašu skolēni viesojās SIA “Poļu nams” ražotnē, kur piedalījās karjeras izglītības pasākumā “Saldās profesijas” (projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros).

Bērnus sagaidīja Gunita Kugrēna, uzņēmuma dibinātāja un saimniece. Bērni klausījās stāstījumu par uzņēmuma rašanos. Izrādās mūspuses populārākā kāruma “Saldā brunete” ražotājiem ir jau 18 gadu! Bērni uzzināja, kādi produkti nepieciešami, lai taptu šie konditorejas izstrādājumi, kā produkti glabājami. Skolēni varēja vērot konditores darbā. Tika svērts, maisīts, drupināts, cepts, atdzesēts un visbeidzot – arī iepakots. Produktu iepakošanā piedalījās arī  skolēni. Viņi salocīja kārbiņu “Saldajai brunetei”, tad produktu ievietoja kārbā, lai tas būtu gatavs ceļojumam uz tirdzniecības vietu. Tuvojoties Ziemassvētkiem, trešklasniekiem noteikti noderēs apgūtās iemaņas, kā iesaiņot vienu “riekstiņu”. Lai tas izdotos glīti, nepieciešama liela pacietība un veiklība, kas daudziem vēl jāmācās. Nodarbības beigās skolēni arī uzzināja, ka kopā ar saldajiem “Poļu nama”ražojumiem vislabāk garšo Zemgalē augušu ābolu sula. Paldies uzņēmuma vadītājai Gunitai un darbiniecēm par viesmīlību un iespēju ielūkoties uzņēmuma “virtuvē”!

Sestie noskatās izrādi un dodas uz muzeju vēsturi apgūt

26. novembrī mūsu skolas 6.a un 6.b klases skolēni kopā ar skolotājām Dinu Ālmani un Daigu Sējēju projekta ”Latvijas skolas soma” ietvaros noskatījās teātra izrādi ”Brīnumu laiks”.  Tā vēsta par pusaudžu dzīvē svarīgiem jautājumiem. Skolēniem patika galvenā varoņa teiktais izrādes nobeigumā – es pats visu varu, pats veidošu savu dzīvi. Izrāde uzrunāja ikvienu skatītāju un lika padomāt katram par savām dzīves izvēlēm. Skolēni pakavējās pie Brīvības pieminekļa, uzzināja par tā tapšanu un nozīmi. Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā viņi piedalījās mācību nodarbībās par Latvijas senvēsturi un Latvijas valsts izveidošanos. Pārdomas rosinoša bija izstāde ”Latvijas gadsimts”, bagāta ar fotogrāfijām, dažādām relikvijām, ordeņiem. Skolēni skaisti noslēdza novembri – patriotisma mēnesi.

Bauskas muzejā top katram savas pastaliņas

6. a klase kopā ar skolotāju Daigu Sējēju 21. novembrī  apmeklēja Bauskas Novadpētniecības un mākslas muzeju, kur muzeja speciālistes Ievas Bronko – Pastores vadībā iepazinās ar kurpnieka amatu un apavu attīstības vēsturi Latvijā. Tika apskatīti dažādi muzeja krājumā esošie apavi: pastalas, senas zīda un ādas kurpes, zābaki un pat seni slēpju zābaki.Kopīgi tika izpētīti dažādi kurpnieka amata piederumi. Tagad zinām, kam tika izmantots penģerots un kas ir “zābaku kalpiņš”. Nodarbības beigās visi kopā apguvām pastalu darināšanas prasmi- mūsu somas, telefonus vai atslēgas rotās mazā ādas pastaliņa.

Ceļojums pagātnē

8.klases 19.novembri paplašināja savu redzesloku un ieguva jaunas zināšanas, dodoties mācību ekskursijā. Tās norisi atbalstīja iniciatīva “Skolas soma”. Lai sasniegtu Rīgu, kur bija ieplānotas nodarbības Dzelzceļa muzejā, jābrauc cauri Iecavai. Šoreiz skolēniem bija iespēja uzzināt kaut ko jaunu arī par šo apdzīvoto vietu. Gida lomā (jauniešiem par lielu prieku!)  iejutās vēsturnieks un nesenais mūsu skolas skolotājs Dainis Cipulis. Pastaigas laikā pa Iecavas parku skolotājs pastāstīja par Grāfa laukumā esošo  ēku vēsturi,  par Brīvības pieminekli, par Brīvības cīņu norisi  Iecavas novadā.

Dzelzceļa muzejā skolēni piedalījās divās muzejpedagoģijas nodarbībās – ekskursijās – “Iepazīsti stacijas dzīvi! “un “Ritekļu vēsture Latvijā 1858.–1940. gads”. Interesanti bija nokļūt pagātnē, kad vienīgās saziņas tehnoloģijas bija pasts, telegrāfs, telefons, bet populārākais un drošākais transportas- dzelzceļš. Zēniem saistošākas likās tehniskās lietas – kā viss funkcionē. Būt par pasažieri ir patīkami, tikai ne cietumnieku vagonā, secina jaunieši!

Šajā dienā izdevās pabūt arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un aplūkot 1.stāvā pieejamās ekspozīcijas , īpaši interesanta bija  jaunā izstāde “Neredzamā bibliotēka”. Diena bija piepildīta ar jauniem iespaidiem, zināšanām un ierosmi uzzināt vairāk.

No kartona gabala līdz greznai tortes kārbai

22.novembrī Bauskas pilsētas pamatskolas 8.klašu skolēni devās mērķtiecīgā pastaigā uz Pilskalna ielu. Tur SIA “BALTIC PACKAGING TRADING” notika karjeras izglītības pasākums “Nodrukāts Bauskā”(projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” , Nr.8.3.5.0/16/I/001, ietvaros).

Uzņēmuma direktore Dace Mašale pastāstīja, kā veidojies šis uzņēmums, ar kādiem uzņēmumiem vairākās valstīs notiek sadarbība.  Skolēni uzzināja, kā tiek ražots iepakojums gan pārtikas, gan nepārtikas precēm, kā top atklātnes, kalendāri, rotaļlietas, grezni grāmatu vāki un etiķetes.  Bija pat grūti aptvert, cik daudzu cilvēku darbs vajadzīgs, lai taptu mums tik pierastā totres kārba vai šokolādes iepakojums. Līdz skaistajam gala rezultātam palīdz nonākt visi cilvēki, kas strādā uzņēmumā. Katram ir sava loma un uzdevumi. Poligrāfijas speciālisti, menedžeri, datordizaineri, grāmatveži, ekonomisti, iespieddarbu veicēji, dažādu palīgdarbu veicēji, transporta vadītāji – vairāk nekā 80 cilvēku strādā šajā Bauskas ražotnē. D.Mašale deva skolēniem ieskatu arī uzņēmējdarbības “virtuvē” . Kāpēc cilvēki grib veidot savu uzņēmumu? Kā tas ir – dot darbu citiem? Kādas ir prasības? Kas ir autoratlīdzība un autortiesības uz produktu? Uz tik dažādiem jautājumiem nodarbības laikā kopīgi tika meklētas (un arī atrastas!) atbildes. Interesanti bija uzzināt arī to, ka uzņēmumā tiek domāts par videi draudzīga iepakojuma radīšanu – tas tiek ražots no otrreiz pārstrādāta kartona, tiek izmantotas speciālas  gan cilvēkiem, gan videi nekaitīgas krāsas un lakas. Astotklasniekiem no kartona sagataves bija iespēja pašiem izveidot  tortes kārbu “Cielaviņai”- populārākajai Latvijas tortei. Tas nemaz nebija tik viegli!

Paldies Dacei par interesanto tikšanos un iegūtajām zināšanām!

Vai iespējams saprast vārdu “karš” ?

Trešdien daudziem mūsu skolas 7.-9.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties “Dvēseļu puteni”- vēsturisku kara drāmu pēc A.Grīna romāna motīviem. Skatītāji iejutās  100 gadus senā pagātnē, kad filmas galvenais varonis  – “sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama.  Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.”(informācija no interneta) Pāc saeansa aptaujātie mūsu skolas jaunieši atzina, ka filma ir ļoti saviļņojoša, baisa, daudzi neslēpa asaras. Mums ļoti jānovērtē tas, ka dzīvojam laikā, kad Latvijas valsts brīvība ir izcīnīta un nav kara, nav tādu šausmīgu pārdzīvojumu par tuviniekiem, savu eksistenci, nākotni un valsti, atzina vairāki jaunieši. Paldies Bauskas Kultūras centram par doto iespēju noskatīties šo filmu!