Home » 2020 » October » 19

Daily Archives: October 19, 2020

“SKOLAS SOMĀ”- krāsainas sveces

15.oktobrī 7.klašu skolēni mācījās liet sveces. Tas notika iniciatīvas “Skolas soma” ietvaros. Pie septītajiem viesojās Rīgas Sveču darbnīcas meistars. Pirms ķerties pie praktiskas sveču izgatavošanas, skolēni uzklausīja stāstījumu par  sveču rašanos un uzbūvi. Sveču darbnīcas pārstāvis raksturoja  apstākļus,  kādos dzīvoja senie latvieši, kādi bija gaismekļi, kā skala gaismā tika sacerētas un stāstītas pasakas, teikas, dziesmas, ticējumi, nostāsti un mīklas. Skolēni iepazina sveču gatavošanas tehnoloģiju senatnē.  Tad tika izmantoti divi galvenie materiāli- tauki, kas bija pieejami ikkatram sadzīvē, un bišu vasks.  Nodarbības vadītājs stāstīja arī par drošību, kas jāievēro, priecājoties par sveču liesmiņām.

Nodarbības turpinājumā skolēni izgatavoja katrs savas sveces trīs dažādos veidos – lejot sveci formā, gatavā svečturī un pielietojot marmorēšanu. Kad vasks bija atdzisis, katrs savu veikumu glīti iesaiņoja. Nodarbības bija gan izglītojošas, gan arī relaksējošas, jo sveču liešanas process prasa mieru un  koncentrēšanos. Paldies organizatoriem!

Skolotāja Vija Cerusa 3.a klasē stāsta par savu profesiju

Gaidot KARJERAS NEDĒĻU, turpinām iepazīt dažādas profesijas. Skolēniem no 3.a klases 15.oktobrī bija iespēja uzzināt ko tuvāk par viņiem it kā tik zināmo profesiju – SKOLOTĀJS.

Pie viņiem ciemojās Ričarda vecmāmiņa –Vija Cerusa. Skolotāja uzsāka sarunu ar Raiņa dzejoli ’’Grāmata’’.  Uz jautājumu, kas liecina par to, ka viņa ir skolotāja, bērnu atbildes bija dažādas –izteiksmīgi norunāts dzejolis, stāja, runas maniere.

Bērni uzzināja, ka pasaulē ir 6700 valodu, un latviešu valoda ir viena no 200 lielākajām valodām. Latviešu valodas un literatūras mācīšana ir Vijas sirdsdarbs, tas sniedzis gandarījumu pašai, arī sabiedrības augstu novērtēts – par darbu Vija saņēmusi Atzinības krusta V šķiras ordeni un citus apbalvojumus (par to vairāk šeit!)

Skolotāja Vija pastāstīja par savām skolas gaitām, savu dzīvi. Vija jau 5 gadu vecumā zināja, ka būs skolotāja. Viņas bērnībā mācīšanās noritēja pie petrolejas lampas, bet rakstīja ar spalvaskātu un tinti. Jau  7 gadu vecumā Vija iekārtoja saviem vienaudžiem burtnīcas un pasniedza stundas. Par skolotājas dzīves gaitā vairāk lasāms intervijā NRA un  Bauskas novada mājas lapā.

Skolotāja daudz lasa, daudz ceļo. Vijai ļoti patīk Norvēģija, kuru apmeklējusi 3 reizes. No katra ceļojuma skolotāja atved kādu  kaklarotu, jo jaunībā viņai bijusi tikai 1 broša. Skolotājas sapņu zeme ir Islande.  Vēl viens vaļasprieks skolotājai ir autogrāfu vākšana.Viņas skaistajā blociņā to jau ir ap 80.

Skolotāja stāstīja , ka ir bijuši arī rūgtuma brīži, ir uztraukusies un raudājusi par saviem skolniekiem, taču gandarījums ir liels, kad pēc daudziem gadiem kāds uz ielas pasveicina, aprunājas, un skolotāja saņem pateicības vārdus. Skolotāja lepojas ar savu dzīvi un saka, ka esot laimīga tad, kad visiem tuvajiem ir labi. Viņa mudināja bērnus tiekties uz mērķi, ko vēlas sasniegt.

Pēc sarunas kopā ar skolotāju Viju  skolēni trenējās uz tāfeles ar krītu uzrakstīt G burtu tā, kā to rakstīja agrāk. Tas nebija viegli! Vēlāk skolēni rakstīja aprakstus par dzirdēto, no jauna uzzināto, pārsteidzošo.  Tikšanos bija noorganizējusi klases audzinātāja Līga Purena.