Home » Bez tēmas » “Bļodnieku” darbnīca kopā ar Lauru Matildi Ikerti

“Bļodnieku” darbnīca kopā ar Lauru Matildi Ikerti

December 2023
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ceturtdien, 24.janvārī, Bauskas pilsētas pamatskolas 5.klašu skolēni uz divām stundām kļuva par keramiķiem. Šīs sajūtas izbaudīt un keramiķa darbā ielūkoties viņiem palīdzēja māksliniece Laura Matilde Ikerte. Viņa vadīja nodarbību “Iepazīsti lietišķo mākslu!“ projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Skolēnu vairākumam tā bija pirmā iepazīšanās gan ar šo lietišķās mākslas nozari, gan mālu kā materiālu. Kamēr bērnu rokās māla pikucis tapa par bļodiņu, tika uzklausīts keramiķes stāstījums par lietišķās mākslas izstrādājumu tapšanu. Viņa pastāstīja arī, kādas zināšanas nepieciešamas, kas jāapgūst, lai varētu darīt šo darbu. Ar interesi tika vērotas arī demonstrētās fotogrāfijas par māla trauku darināšanas un mākslas darbu izveides noslēdzošo posmu – apdedzināšanu ceplī. Tas tiekot kurināts vien trīs reizes gadā, tādēļ arī mūsu piektklasnieku darbiņi tiks apdedzināti tikai 5.maijā, kad būs nākamā cepļa atvēršanas reize. Skolēni, veidojot bļodiņu, sajuta, cik māls ir jūtīgs materiāls, kā tajā paliek pirkstu nospiedumi, cik mierīgi un pakāpeniski ar to jāstrādā. Bļodiņas tika dekorētas, izmantojot dažādus materiālus – gliemežvākus, audumus ar faktūru, irbulīšus. Katrs “bļodnieks” uz sava darba atstāja autogrāfu. Māksliniece pati demonstrēja trauka veidošanu, palīdzēja arī katram individuāli, un rezultātā tapa vairāk nekā 50 bļodiņu un citu priekšmetu. Tie lēnām žūs un gaidīs savu kārtu iekļūšanai cepļa svelmē, lai kļūtu melni un izturīgi. Nodarbības beigās  māksliniece nonāca jautājumu krustugunīs. Vai jums sāp pirksti, kad taisāt daudz bļodu? Cik bļodu esat uztaisījusi? Vai gribējāt kļūt par keramiķi jau no bērnības? Vai nav žēl, kad ceplī bļodas saplīst? Vai var uztaisīt gredzenu no māla? Uz visiem tika atbildēts. “Es arī mācos Bauskas Mūzikas un mākslas skolā, kur savulaik mācījusies Laura Matilde Ikerte”, salīdzinājusi Annija. “Mīcot mālu, ļoti nomierinājos”, atzīst Anna. Pēteris ļoti cer, ka ceplī pēc apdedzināšanas atradīs savu bļodiņu. “Tieši tādu keramikas stundu biju iedomājusies!” priecājas Danija. “Man ļoti patika dekorēšanas rīki, pamācības un pati skolotāja”, secina Endijs.

Paldies par šīm nodarbībām māksliniecei L.M.Ikertei, jo bērniem keramikai atvēlētais laiks pagāja nemanot!