Home » 2021 » March

Monthly Archives: March 2021

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020“ noslēdzas ar svētkiem tiešsaistē

Mūsu skolā šajā mācību gadā “Bērnu un jauniešu žūrijas” grāmatu kolekciju lasīja un savu vērtējumu izteica 26 skolēni no 2.a, 4.b, 5.a, 9.a un 9.b klasēm. Paldies par pacietīgo lasīšanu bērniem un viņu audzinātājiem – īpaši skolotājām Aijai Dūmiņai, Intai Šarikovai un Ilutai Somai. Lielākais ieguvums visiem bija tikšanās ar jaunu un interesantu grāmatu varoņiem. Kuras no grāmatām novērtētas visaugstāk? Lai to uzzinātu, aicinām čaklos lasītājus vērot tiešsaistē Lielos lasīšanas svētkus un apbalvošanas ceremoniju. Izlasiet LNB Bērnu literatūras centra vadītājas Silvijas Tretjakovas sagatavoto informāciju par šo pasākumu!

Lielie lasīšanas svētki” šogad notiks tiešsaistē (informācija no LNB Bērnu literatūras centra)

30.martā plkst. 15.00 tiešsaistē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Facebook lapā un YouTube kanālā būs skatāma lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020” apbalvošanas ceremonija. Tie būs pirmie digitālie “Lielie lasīšanas svētki” – noslēguma pasākums gadu ilgušam lasīšanas maratonam. Pasākumā godinās grāmatu autorus, tulkotājus un izdevējus, kuru radītās grāmatas saņēmušas visaugstāko lasītāju vērtējumu. Vienlaikus tiks sveikti uzņēmīgākie un prasmīgākie bibliotekāri, kuri pandēmijas laikā pratuši piedāvāt un ieinteresēt 13 tūkstošus lielus un mazus lasītājus ne tikai uzsākt grāmatu vērtēšanas darbu, bet arī pabeigt to un uzrakstīt savas domas par lasīto.

Programmas 20. darbības gada grāmatu kolekcijā bija iekļautas 28 grāmatas no astoņām izdevniecībām – “Jāņa Rozes apgāds”, “Zvaigzne ABC”, “Liels un mazs”, “Latvijas Mediji”, “Pētergailis”, “Dienas Grāmata”, “Aminori” un “Lietusdārzs”. Nelielajā kolekcijā bija pārstāvēti 14 oriģinālliteratūras darbi un 14 tulkojumi no dažādām valodām – lietuviešu, igauņu, zviedru, somu, krievu, franču un katalāņu. Piecās vecumgrupās piedāvātā lasīšanas un vērtēšanas iespēja iesaista kā pirmsskolas vecuma bērnus, tā sākumskolas skolēnus, pusaudžus un jauniešus, kā arī aicina pieaugušos rādīt bērniem priekšzīmi un lasīt “Vecāku žūrijā”.

Ar prieku varam paziņot, ka visaugstāk vērtēto grāmatu skaitā ir seši oriģinālliteratūras izdevumi, pārstāvot gan jau zināmus rakstniekus, gan gados jaunus autorus un pat debitantus. Tas ir patiešām svarīgs rādītājs, jo top jaunas grāmatas un tām aug lasītāji. Programmas uzdevums ir palīdzēt satikties grāmatām un to lasītājiem, nodrošināt piekļuvi nesen izdotām grāmatām un ar pozitīviem stimuliem rosināt lasītāju kopienas veidošanos un komunicēšanu kā Latvijā 604 bibliotēkās un skolās, tā arī 68 latviešu diasporas centros 29 pasaules valstīs. Svētkos tiks sumināti visi dalībnieki, bet jo īpaši čaklie bibliotekāri un skolotāji, brīvprātīgie palīgi latviešu diasporas centros.

25. marts – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

1949.gada 25.martā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā sākās deportācijas akcija “Krasta banga” (Прибой), kuras laikā 42 125 Latvijas iedzīvotājus izsūtīja mūža nometinājumā uz Sibīriju (no Latvijas enciklopēdijas). Kopš šiem traģiskajiem notikumiem šogad aprit 72 gadi.  Nepilnas nedēļas laikā  uz Irkutskas, Amūras, Omskas un Tomskas apgabaliem, kā arī Krasnojarskas novadu no Latvijas uz mūža nometināšanu Sibīrijā tika izsūtīti gandrīz 43 tūkstoši nevainīgu cilvēku, viņu vidū 10 tūkstoši bērnu un jauniešu, mātes ar zīdaiņiem, gados veci cilvēki. Daudzi no izsūtītajiem ceļā nomira, citi pavadīja garus un grūtus gadus Krievijas ziemeļu apgabalos, necilvēcīgos apstākļos cīnoties par savu un bērnu dzīvību.

Par šiem notikumiem runājam un tos pieminam arī klases stundās, Latvijas vēstures nodarbībās. Latvijā ir maz tādu ģimeņu, kurās kāds no priekštečiem nebūtu cietis 1949.gada represijās, tādēļ arī tuvinieku lokā pārrunājam un pieminam, iededzot piemiņas sveci. Tā darīsim arī šogad, jo publiskos piemiņas pasākumos tikties nav iespējams epidemioloģiskās drošības dēļ.

Savas zināšanas un faktu krājumu par šiem notikumiem iespējams papildināt dažādos interneta resursos. Lūk – daži no tiem:

https://enciklopedija.lv

https://www.vestnesis.lv

1949. gada martā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju saraksti 

1949.gada 25.marta deportācija. I daļa. PROM NO MĀJĀM (Rež.A.Feldmaņa dokumentālā filma)

 

 

Nikolai Šikovai – atzinība Satversmes tiesas konkursā (papildināts)

Noslēdzies Satversmes tiesas 2020. gada septembrī izsludinātais skolēnu zīmējumu un domrakstu konkurss par Latvijas Republikas Satversmi. Jau tradicionāli šajā konkursā savus audzēkņus rosina piedalīties arī mūsu skolas vizuālās mākslas skolotāja Daiga Sējēja. Viņas skolēnu zīmējumi guvuši augstu novērtējumu gandrīz vienmēr. Tā tas ir arī šogad. 6.b klases skolnieces Nikolas Šikovas darbs tika novērtēts ar Atzinību. Konkursā tika pārstāvētas 67 skolas, aptverot visus Latvijas reģionus. 6. klašu skolēnu zīmējumu konkursā “Katrs bērns ir vienlīdzīgs savās tiesībās”, kurā piedalījās arī Nikola,  tika iesūtīti 239 zīmējumi. Prieks, ka tik lielā konkurencē izdevies gūt panākumu. Sveicam Nikolu un skolotāju D.Sējēju!

Marta sākumā Nikola un skolotāja D.Sējēja saņēmušas arī goda rakstus un piemiņas balvas par piedalīšanos šajā konkursā.

Par konkursu vairāk lasi šeit.

Devītklasnieki – izvēles priekšā

Mācību gada otrajā pusē parasti mūsu (un arī citās skolās, protams!) notiek intensīvs darbs devītklasnieku karjeras ceļa izvēlei. Parastos apstākļos tās ir tikšanās ar dažādu profesionālo un vispārizglītojošo skolu pedagogiem un audzēkņiem, skolēnu vizītes skolās Atvērto durvju pasākumu laikā, sarunas ar profesionāļiem, Ēnu diena, kā arī sevis izzināšanas turpināšana, izstādes “Skola” un konkursa “SkillsLatvia” apmeklējumi. Šie visi pasākumi veltīti tam, lai katrs devītklasnieks pieņemtu vispareizāko un viņam atbilstošāko karjeras lēmumu.

Attālināto mācību laikā arī karjeras izglītības pasākumi notiek virtuāli. Kopā ar citiem novada pedagogiem – karjeras konsultantiem (projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros) februārī tika organizētas tiešsaistes nodarbības ar vairāku mācību iestāžu pārstāvjiem. Tā Bauskas pilsētas pamatskolas, Griķu pamatskolas un Uzvaras pamatskolas devītklasniekiem līdzās citu novada skolu jauniešiem bija iespēja piedalīties Jelgavas tehnikuma, Jelgavas Amatu vidusskolas un Rīgas Stila un modes tehnikuma veidotajās nodarbībās. Ieinteresētie jaunieši šo iespēju izmantoja, lai kaut virtuāli paceļotu pa šīm mācību iestādēm, kā arī uzdotu sev svarīgus jautājumus par mācību programmām, ārpusskolas darbu un tīri  sadzīvīskām lietām. Šīs tiešsaistes tika organizētas, sadarbojoties I.Briedei, S.Bulei un D.Jarmalavičai un minēto profesionālo skolu pārstāvjiem.

Veiksmīga sadarbība notikusi arī ar mūsu apkaimes vienīgo vidējo profesionālo izglītības iestādi – Kandavas lauksaimniecības tehnikuma Saulaines struktūrvienību. Šīs skolas ārpusklases darba organizatore Sanita Brūdere izveidojusi apjomīgu, uzskatāmu un saturīgu prezentāciju par skolā apgūstamajām profesijām, prakses iespējām, skolas dzīvi. Šī prezentācija tika demonstrēta tiešsaistes stundās Bauskas pilsētas pamatskolā, kā arī citās novada skolās. Šo informatīvo materiālu skolēni saņēmuši arī savos e-klases pastos.

Devītklasnieki un viņu vecāki regulāri “tiek apgādāti” ar dažāda veida karjeras iespēju informāciju, tā pieejama arī skolu mājas lapās, Facebook kontos, dažādās vietnēs. Vienmēr uz interesējošiem jautājiem iespējams gūt atbildes no skolu pedagogiem – karjeras konsultantiem. Varam tikai novēlēt jauniešiem un viņu vecākiem neapjukt informācijas gūzmā, ar vēsu prātu līdzsvarot savas vēlmes un iespējas un – izdarīt izvēli!

 

Labāko BAUSKAS PRĀTNIEKU vidū – arī mūsējie!

Biedrības «Bauskas prātnieks» publicētajā informācijā lasām, ka apkopoti ziemas tiešsaistes dambretes  turnīru rezultāti, uzteikti turnīru čaklākie un rezultatīvākie dalībnieki. Viņi saņēmuši pateicības balvas, ko palīdzējusi sagādāt biedrība “Laiks jauniešiem”. Patīkami lasīt, ka līdzās citiem uzteikti un apbalvoti arī mūsu skolas audzēkņi – Zane Lea Zunda, Ričards Ceruss, Roberts Maikūns un Reinis Štāls. Prieks, ka šie skolēni arī “attālinātajā” laikā turpina izkopt savu dambreres spēli un veiksmīgi  piedalās sacensībās. Sveicam!