Home » Bez tēmas » Darba dzīves gandarījums – glābt cilvēkus (patiess stāsts par ārsta palīga darbu)

Darba dzīves gandarījums – glābt cilvēkus (patiess stāsts par ārsta palīga darbu)

December 2023
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ceturtdien, 15.oktobrī, 9.b klases skolēniem projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros bija iespēja tikties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta palīdzi Ilzi Paozolu. Šī tikšanās ir viens no Karjeras nedēļas pasākumiem. Šogad Karjeras nedēļas sauklis ir “Klau!”, tādēļ īpašs prieks, ka varējām ieklausīties un “likt aiz auss”, ko stāsta šobrīd tik aktuālas un nepieciešamas profesijas pārstāve.

Viešņa skolēniem pastāstīja par savu ceļu līdz šai profesijai, kā arī darba ikdienu. Stāstījums bija ļoti emocionāls, skolēni tajā klausījās ar lielu interesi.  Ilze Paozola pastāstīja, kā nonākusi līdz atziņai, ka šī ir viņas īstā sūtība un piemērotākais darbs. Pirms tam izmēģinājusi jurista profesiju, ko apguvusi kā pirmo, tomēr tā nav kļuvusi par viņas sirdslietu. Pēc saskarsmes ar Bērnu slimnīcas darba ikdienu mediķe sapratusi, ka savu turpmāko dzīvi vēlas saistīt ar palīdzēšanu cilvēkiem. “Ja tu to spēj un vari darīt, tad dari!”, šie vārdi kļuvuši par Ilzes moto. Jaunieši tikšanās laikā uzzināja, ka mediķiem jāmācās visu mūžu – ik pēc 5 gadiem notiek pārsertifikācija, kā arī katru gadu ar īpaša eksāmena palīdzību tiek izvērtēta viņu kompetence. Izbrīnu izraisīja arī tas, cik daudz un dažādiem noteikumiem un regulējumiem ir pakļauts NMPD mediķu darbs – katra manipulācija tiek paredzēta, dokumentēta, lai slimnīcā, kurp tiek vests pacients, būtu visa iespējamā informācija.  Devītklasnieku zināšanas par šo medicīnas jomu papildināja informācija par NMPD struktūru, izveidošanos, darba metodiku. Daudz jautājumu auditorijai bija par COVID-19, masku lietošanu, testiem, noteikumiem.

Ilze Paozola pastāstīja, kur ārsta palīga profesiju var apgūt. Sākotnēji jāiegūst vidējā izglītība un tad var doties uz kādu no 5 mācību iestādēm, kas piedāvā šim darbam nepieciešamās zināšanas. Par to vairāk šeit.

Tā kā šis darbs saistīts ar lielu atbildību un risku, stresu, ātru lēmumu pieņemšanu, garām darba stundām, NMPD darbiniekiem  bieži vien jāprot “izslēgt” savas emocijas, nešķirot cilvēkus, jo glābēji dodas pie visiem, neatkarīgi no viņu stāvokļa sabiedrībā vai vecuma. Maiņa ilgst garas stundas, bieži vien nav laika pat pusdienām. Ilze Paozola raksturoja arī pašu mediķu bieži vien piedzīvotās profesionālās blaknes – izdegšanu, veģetatīvo distoniju, citas veselības problēmas. Tādēļ ļoti svarīgi, lai būtu kādi hobiji ārpus darba. Ilzei dzīvē līdzsvaru palīdz rast  makšķerēšana, “smagās” mūzikas klausīšanās, došanās dabā un, protams, tuvienieku atbalsts.

Pēc tikšanās 9.b klases skolnieks Pēteris, kura mamma ir Ilze, sacīja, ka uzzinājis daudz vairāk par mammas darbu un bija izbrīnīts,cik uzmanīgi klasesbiedri uzklausīja viņas stāstīto. Paldies Pētera mammai par skolēniem atvēlēto laiku un patieso stāstu!  Lai Ilzei Paozolai un visiem mediķiem izturība darbā šajā sarežģītajā laikā!