Home » 2020 » October

Monthly Archives: October 2020

Karjeras nedēļā – stāsti no vecāku darba dzīves

Karjeras nedēļas ietvaros mūsu skolā, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus, 29.oktobrī notika vairāki pasākumi atsevišķās klasēs.

4.a klases skolēni uzklausīja Klāva mammas Kitijas Morkinas stāstījumu par savu darbu degvielas uzpildes stacijā “Virši”. Bērni uzzināja, cik daudz darbu jāprot darīt DUS pārdevējam, kādas prasmes jāapgūst. K.Morkina pastāstīja gan par dažādiem degvielas veidiem, to uzglabāšanu, pārdošanu, par drošības ievērošanu šajā darba vietā. Viņa savu profesiju raksturoja ar vārdu “transformeris”, jo darbiniekam jāprot ne tikai pārdot degvielu, bet arī pagatavot uzkodas, sniegt palīdzību dažādu problēmu gadījumos, apmācīt jaunos pārdevējus, reizēm būt gan apkopējam, gan sētniekam. Skolēnus interesēja visdažādākie jautājumi – cik liela ir degvielas muca, kā jāpagatavo kafija, cik valodu jāprot. Uz šiem un citiem jautājumiem bērni saņēma izsmeļošas atbildes. Stunda bija ļoti izzinoša.

4.b klases skolēni klases stundas sākumā bija nedaudz satraukti, jo klasē ieradās Reģionālās pašvaldības policijas vecākais inspektors Aigars Zunda. Šoreiz viņš nebija ieradies, lai novērstu nekārtības, bet gan, lai savas meitas klasesbiedriem pastāstītu par sava darba ikdienu. Visus izbrīnīja, kad A.Zunda nosauca pašvaldības policijas galveno ieroci. Tā esot – pildspalva! Protams, viesis parādīja arī citus priekšmetus, ko policijas darbinieki izmanto ikdienā . Interesanti bija uzzināt, kādus vēl transporta līdzekļus izmanto policijas darbā – laivas, motociklus, kvadraciklus u.c. Pats lielākais uzskates līdzeklis stāvēja skolas pagalmā – pašvaldības policijas auto, kurā skolēni uz brīdi drīkstēja iejusties gan likumpārkāpēja, gan policista lomā, kā arī izmantot skaņas signālu un skaļruni. A.Zunda rosināja skolēnus ne tikai uz sarunu par šo darbu, bet stāstīja, cik svarīgi ievērot noteikumus, likumus, lai “nesabojātu” savu biogrāfiju. Ceturtklasnieki uzzināja, ka policista darbā jābūt fiziski spēcīgam, zinošam un drosmīgam, lai spētu ātri pieņemt lēmumus. Tika uzdots arī jautājums – kas ir valsts? Bērni teica, ka tie ir viņi. A.Zunda vēlēja skolēniem būt atbildīgiem Latvijas valsts pilsoņiem.

6.b klases skolēni klases stundā uzzināja ļoti daudz par Latvijā vienīgo LED gaismekļu ražošanas un pārdošanas uzņēmumu “Vizulo”, kas specializējies ielu, teritoriju, tirdzniecības vietu apgaismojuma ražošanā. Tas atrodas pavisam netālu no Bauskas – Iecavā. Artūra mamma Zane Lucaua ir šī mūsdienīgā uzņēmuma ražošanas menedžere. Viņa pastāstīja par uzņēmuma darbību, LED lampu ražošanas procesu. Skolēni izvērstā prezentācijā varēja izsekot visiem lampas tapšanas posmiem. Saražotās lampas tiek eksportētas uz 38 pasaules valstīm, ar lielu lepnumu stāstīja viešņa. Arī Rīgas skaistie gaismas rotājumi dažādu svētku laikā ir šī uzņēmuma veidoti. Katrai lampai ir nosaukums, kuru izdomājuši paši darbinieki. Parasti tas esot kāda putna vārds. Viešņa rosināja skolēnus cītīgāk mācīties matemātiku un fiziku, valodas,  lai kļūtu par inženieriem un radītu jaunus produktus, kas varētu Latvijas vārdu nest pasaulē, kā to dara “Vizulo”. Stundas beigās bērni izpētīja dažādus bukletus ar uzņēmuma produktu attēliem, kā arī varēja ielūkoties īstas LED lampas iekšpusē.

Paldies viesiem par atbalstu skolai un nodarbībām atvēlēto laiku!

Piektie izvērtē spēli “Kā kļūt par profesionāli”

5.klašu skolēniem šonedēļ bija iespēja piedalīties  spēles sevis un profesiju iepazīšanai  “Kā kļūt par profesionāli” aprobācijā jeb izmēģināšanā. Tas notika projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Sadarbībā ar datorzinību skolotāju J.Širvi skolēni soli pa solim izmēģināja un novērtēja spēles iespējas. Bērni atzina, ka uzzināja daudz jauna par profesijām, viņus visvairāk interesēja blogera profesija. Piektie izmēģināja dažādus spēles elementus. Daži secināja, ka daudz jālasa, bet citiem tas patika, jo vairāk varēja uzzināt. Spēles veidotāju veikumu piektie novērtēja ar 8-10 ballēm, solīja, ka spēlēs arī mājās. Pedagogi atzina, ka šīs pēle ir labs papildinstruments informācijas iegūšanā par profesijām.

Karjeras nedēļā – sadzirdi un liec aiz auss!

Karjeras nedēļu jau astoto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) un to finansē ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”. 2020. gadā Karjeras nedēļa notiek no 26. līdz 30. oktobrim. Ņemot vērā Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumus valstī, lielākā daļa karjeras lēmumam veltīto pasākumu reģionos un skolās šogad notiek attālināti un tiešraidēs, tostarp abas diskusijas vecākiem un jauniešiem, kuras pēc to norises varēs vērot arī ierakstā. Karjeras nedēļas laikā izglītības iestādēs Latvijā notiek arī dažādi citi ar profesijas izvēli saistīti pasākumi, virtuāla saziņa ar uzņēmumu un universitāšu pārstāvjiem, diskusijas, radošās darbnīcas un citas ar profesiju izpēti un iepazīšanu saistītas aktivitātes, kopumā 389 dažādi pasākumi. Jauniešiem ir arī iespēja virtuāli paviesoties dažādās mācību iestādēs, saņemt interesējošo informāciju par studiju iespējām Latvijā un ārvalstīs, izzināt populāru profesiju aizkulises, kā arī iegūt praktisku informāciju par karjeras atbalsta veidiem un instrumentiem savu spēju un interešu izzināšanai. Lai mudinātu jauniešus ieklausīties gan sevī, gan citos un izmantot viņiem plaši pieejamo karjeras atbalstu no skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem, kā arī pieņemt izsvērtu lēmumu par savu karjeru, 2020. gada Karjeras nedēļas sauklis ir “Klau! Sadzirdi savas iespējas”. Šogad Karjeras nedēļas pasākumos iesaistījušās 70 pilsētu, novadu un pašvaldību apvienību izglītības iestādes un 17 Profesionālās izglītības kompetences centri (PIKC) visā Latvijā.

 

INTERAKTĪVA INFOGRAFIKA PAR KARJERAS PALĪGIEM UN PIEEJAMIEM RESURSIEM KARJERAS LĒMUMU PIEŅEMŠANĀ

PAR TIEŠSAISTES DISKUSIJĀM VECĀKIEM UN JAUNIEŠIEM

“SKOLAS SOMĀ”- krāsainas sveces

15.oktobrī 7.klašu skolēni mācījās liet sveces. Tas notika iniciatīvas “Skolas soma” ietvaros. Pie septītajiem viesojās Rīgas Sveču darbnīcas meistars. Pirms ķerties pie praktiskas sveču izgatavošanas, skolēni uzklausīja stāstījumu par  sveču rašanos un uzbūvi. Sveču darbnīcas pārstāvis raksturoja  apstākļus,  kādos dzīvoja senie latvieši, kādi bija gaismekļi, kā skala gaismā tika sacerētas un stāstītas pasakas, teikas, dziesmas, ticējumi, nostāsti un mīklas. Skolēni iepazina sveču gatavošanas tehnoloģiju senatnē.  Tad tika izmantoti divi galvenie materiāli- tauki, kas bija pieejami ikkatram sadzīvē, un bišu vasks.  Nodarbības vadītājs stāstīja arī par drošību, kas jāievēro, priecājoties par sveču liesmiņām.

Nodarbības turpinājumā skolēni izgatavoja katrs savas sveces trīs dažādos veidos – lejot sveci formā, gatavā svečturī un pielietojot marmorēšanu. Kad vasks bija atdzisis, katrs savu veikumu glīti iesaiņoja. Nodarbības bija gan izglītojošas, gan arī relaksējošas, jo sveču liešanas process prasa mieru un  koncentrēšanos. Paldies organizatoriem!

Skolotāja Vija Cerusa 3.a klasē stāsta par savu profesiju

Gaidot KARJERAS NEDĒĻU, turpinām iepazīt dažādas profesijas. Skolēniem no 3.a klases 15.oktobrī bija iespēja uzzināt ko tuvāk par viņiem it kā tik zināmo profesiju – SKOLOTĀJS.

Pie viņiem ciemojās Ričarda vecmāmiņa –Vija Cerusa. Skolotāja uzsāka sarunu ar Raiņa dzejoli ’’Grāmata’’.  Uz jautājumu, kas liecina par to, ka viņa ir skolotāja, bērnu atbildes bija dažādas –izteiksmīgi norunāts dzejolis, stāja, runas maniere.

Bērni uzzināja, ka pasaulē ir 6700 valodu, un latviešu valoda ir viena no 200 lielākajām valodām. Latviešu valodas un literatūras mācīšana ir Vijas sirdsdarbs, tas sniedzis gandarījumu pašai, arī sabiedrības augstu novērtēts – par darbu Vija saņēmusi Atzinības krusta V šķiras ordeni un citus apbalvojumus (par to vairāk šeit!)

Skolotāja Vija pastāstīja par savām skolas gaitām, savu dzīvi. Vija jau 5 gadu vecumā zināja, ka būs skolotāja. Viņas bērnībā mācīšanās noritēja pie petrolejas lampas, bet rakstīja ar spalvaskātu un tinti. Jau  7 gadu vecumā Vija iekārtoja saviem vienaudžiem burtnīcas un pasniedza stundas. Par skolotājas dzīves gaitā vairāk lasāms intervijā NRA un  Bauskas novada mājas lapā.

Skolotāja daudz lasa, daudz ceļo. Vijai ļoti patīk Norvēģija, kuru apmeklējusi 3 reizes. No katra ceļojuma skolotāja atved kādu  kaklarotu, jo jaunībā viņai bijusi tikai 1 broša. Skolotājas sapņu zeme ir Islande.  Vēl viens vaļasprieks skolotājai ir autogrāfu vākšana.Viņas skaistajā blociņā to jau ir ap 80.

Skolotāja stāstīja , ka ir bijuši arī rūgtuma brīži, ir uztraukusies un raudājusi par saviem skolniekiem, taču gandarījums ir liels, kad pēc daudziem gadiem kāds uz ielas pasveicina, aprunājas, un skolotāja saņem pateicības vārdus. Skolotāja lepojas ar savu dzīvi un saka, ka esot laimīga tad, kad visiem tuvajiem ir labi. Viņa mudināja bērnus tiekties uz mērķi, ko vēlas sasniegt.

Pēc sarunas kopā ar skolotāju Viju  skolēni trenējās uz tāfeles ar krītu uzrakstīt G burtu tā, kā to rakstīja agrāk. Tas nebija viegli! Vēlāk skolēni rakstīja aprakstus par dzirdēto, no jauna uzzināto, pārsteidzošo.  Tikšanos bija noorganizējusi klases audzinātāja Līga Purena.

Darba dzīves gandarījums – glābt cilvēkus (patiess stāsts par ārsta palīga darbu)

Ceturtdien, 15.oktobrī, 9.b klases skolēniem projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros bija iespēja tikties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) ārsta palīdzi Ilzi Paozolu. Šī tikšanās ir viens no Karjeras nedēļas pasākumiem. Šogad Karjeras nedēļas sauklis ir “Klau!”, tādēļ īpašs prieks, ka varējām ieklausīties un “likt aiz auss”, ko stāsta šobrīd tik aktuālas un nepieciešamas profesijas pārstāve.

Viešņa skolēniem pastāstīja par savu ceļu līdz šai profesijai, kā arī darba ikdienu. Stāstījums bija ļoti emocionāls, skolēni tajā klausījās ar lielu interesi.  Ilze Paozola pastāstīja, kā nonākusi līdz atziņai, ka šī ir viņas īstā sūtība un piemērotākais darbs. Pirms tam izmēģinājusi jurista profesiju, ko apguvusi kā pirmo, tomēr tā nav kļuvusi par viņas sirdslietu. Pēc saskarsmes ar Bērnu slimnīcas darba ikdienu mediķe sapratusi, ka savu turpmāko dzīvi vēlas saistīt ar palīdzēšanu cilvēkiem. “Ja tu to spēj un vari darīt, tad dari!”, šie vārdi kļuvuši par Ilzes moto. Jaunieši tikšanās laikā uzzināja, ka mediķiem jāmācās visu mūžu – ik pēc 5 gadiem notiek pārsertifikācija, kā arī katru gadu ar īpaša eksāmena palīdzību tiek izvērtēta viņu kompetence. Izbrīnu izraisīja arī tas, cik daudz un dažādiem noteikumiem un regulējumiem ir pakļauts NMPD mediķu darbs – katra manipulācija tiek paredzēta, dokumentēta, lai slimnīcā, kurp tiek vests pacients, būtu visa iespējamā informācija.  Devītklasnieku zināšanas par šo medicīnas jomu papildināja informācija par NMPD struktūru, izveidošanos, darba metodiku. Daudz jautājumu auditorijai bija par COVID-19, masku lietošanu, testiem, noteikumiem.

Ilze Paozola pastāstīja, kur ārsta palīga profesiju var apgūt. Sākotnēji jāiegūst vidējā izglītība un tad var doties uz kādu no 5 mācību iestādēm, kas piedāvā šim darbam nepieciešamās zināšanas. Par to vairāk šeit.

Tā kā šis darbs saistīts ar lielu atbildību un risku, stresu, ātru lēmumu pieņemšanu, garām darba stundām, NMPD darbiniekiem  bieži vien jāprot “izslēgt” savas emocijas, nešķirot cilvēkus, jo glābēji dodas pie visiem, neatkarīgi no viņu stāvokļa sabiedrībā vai vecuma. Maiņa ilgst garas stundas, bieži vien nav laika pat pusdienām. Ilze Paozola raksturoja arī pašu mediķu bieži vien piedzīvotās profesionālās blaknes – izdegšanu, veģetatīvo distoniju, citas veselības problēmas. Tādēļ ļoti svarīgi, lai būtu kādi hobiji ārpus darba. Ilzei dzīvē līdzsvaru palīdz rast  makšķerēšana, “smagās” mūzikas klausīšanās, došanās dabā un, protams, tuvienieku atbalsts.

Pēc tikšanās 9.b klases skolnieks Pēteris, kura mamma ir Ilze, sacīja, ka uzzinājis daudz vairāk par mammas darbu un bija izbrīnīts,cik uzmanīgi klasesbiedri uzklausīja viņas stāstīto. Paldies Pētera mammai par skolēniem atvēlēto laiku un patieso stāstu!  Lai Ilzei Paozolai un visiem mediķiem izturība darbā šajā sarežģītajā laikā!

 

 

Ar ko sākas teātris?

Saistībā ar jauno mācību saturu un projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros  piektdien, 9.oktobrī,  notika tikšanās ar Bauskas Tautas teātra režisoru un aktieri, pasākumu vadītāju un sabiedriski aktīvu cilvēku –  Edvīnu Hegenbartu. Viņš piedalījās teātra mākslas stundās septītajās klasēs. Skolēni ar interesi piedalījās etīdēs kopā ar viesi, izspēlējot dažādas situācijas. Savā stāstījumā E.Hegenbarts iekļāva interesantus faktus par teātra vēsturi, savu režisora darbu un profesionālo ceļu līdz tam. Skolotāja Aija Dūmiņa stundā izmantoja situāciju kartītes, un E.Hegenbarts vērtēja un analizēja skolēnu iestudētos dialogus. Visiem bija interesanti, viesis atbildēja arī uz skolēnu jautājumiem. Tagad skolēnu zināšanu pūrā ir jauna, papildināta informācija par aktiera, režisora, rekvizitora un citām ar teātra mākslu saistītām profesijām. Paldies Edvīnam Hegenbartam par atvēlēto laiku un pozitīvajām emocijām! Lai daudz jaunu iestudējumu!

Skolēnu pašpārvaldes vēlēšanas notikušas

Šajā nedēļā skolā valdīja neliela priekšvēlēšanu spriedze. Skolēni apspriedās un vērtēja pašpārvaldes vēlēšanām pieteiktos kandidātus. Novērojām, ka tas pārsvarā tika darīts ļoti nopietni un atbildīgi. Šodien balsošanas biļeteni (no iesniegtajiem tikai viens bija nederīgs!) saskaitīti un rezultāti apkopoti. Skolēnu pašpārvaldes vadību šajā mācību gadā esam uzticējuši Alisei Kalderauskai (saņēma 66 balsis), Paulai Druviņai (64 balsis) un Martai Kārklai (57 balsis). Paldies arī pārējām  priekšvēlēšanu cīņas dalībniecēm par drosmi un apņēmību! Visām šīm meitenēm tāpat būs iespēja aktīvi piedalīties skolas pašpārvaldes darbā.

Lai Jums, jaunieši,  izdodas paveikt daudz labu darbu savā skolā un sabiedrībā!

Caur jautrām brillēm saredzēt pasauli un savas spējas

Klases stundā 5.a klase kopā ar audzinātāju Ilutu Somu  devās uz Bauskas Bērnu un jauniešu centru, lai atklātu savus talantus un izpētītu iespējas izglītoties dažādos interešu pulciņos. Skolēni  izmēģināja briļļu veidošanu 3D tehnikā, darināja grāmatzīmes. Piektklasnieki uzzināja, ko iespējams apgūt keramikas, robotikas, lego, tekstila un citos mākslas pulciņos. Daži no skolēniem arī atklāja savu talantu un pieteicās uz nodarbībām jauniešu centrā.