Home » 2023 » May

Monthly Archives: May 2023

Izprast sevi un darīt darbu, kas patīk

23.maijā 7.un 8.klašu skolēniem bija iespēja tikties ar mūsu skolas absolventi Kristīni Pīkinenu (Šlosbergu). Viņa akcijas “Atpakaļ uz skolu” (Kristīne ir lielisks Eiropas stāstnieks!) ietvaros skolēniem prezentēja savu skatījumu uz katra cilvēka izaugsmes iespējām, savas vietas atrašanu dzīvē. Kopš pamatskolas beigšanas Kristīne nogājusi diezgan līkumotu ceļu, lai izprastu sevi, apzinātos, ko vēlas dzīvē sasniegt un ar ko nodarboties. Šobrīd jauniete ir J.Rozes grāmatnīcas vadītāja Rīgā. Viņas ikdienu piepilda darbs, kuru viņai ļoti patīk darīt. Tas arī bija tikšanās vadmotīvs – izprast sevi, lai nonāktu līdz situācijai, kad vari darīt sev vispiemērotāko un tīkamāko. Kristīnei prieku un gandarījumu sagādā būšana grāmatu pasaulē, radošums, iespēja tikties ar līdzīgi domājošiem ļaudīm, palīdzēt cilvēkiem atrast nepieciešamo plašajā literatūras pasaulē.

Jauniešiem tikšanās laikā radās pārdomas par savu vietu dzīvē, nākotnes plānošanu, savām spējām un to saprātīgu pielietojumu. Aktīvākie jautātāji un sarunas virzītāji tika pie dāvaniņām – labām grāmatām.

Ar prieku viešņa ne tikai sarunājās ar jauniešiem, bet arī satika savus bijušos pedagogus – skolas direktoru Jāni Rumbu un citus. Paldies par atvēlēto laiku un pārdomu raisīšanu, Kristīne!

 

 

9.klasēm beidzas stundas. Pavisam …

22. maijā 9.klašu skolēniem bija īpašas sajūtas. Viņu domas jau no agra rīta bija aizņemtas gan ar nopietnām, gan ar ne tik nopietnām domām. Pirmkārt, bija jānogādā uz skolu klašu audzinātājas. Tradicionāli tas tiek darīts īpaši, neparasti. 9.a klases audzinātāja Daiga Sējēja uz skolu devās kabrioletā, savukārt Dina Ālmane, 9.b klases audzinātāja, uz skolu tika atvizināta ar kravas auto jeb “fūri”.

Uz svinīgo pasākumu devītie devās kopā ar pirmklasniekiem. Skolas zālē jauniešus sagaidīja 8.klašu pārstāvji un pedagogi. Nikola, Gabriela un Edvards vadīja Pēdējā zvana svētkus. Emocionālākus tos padarīja Luīzes klavierspēle un Kristera izpildītais akordeona priekšnesums. Uzrunau vadības vārdā teica direktora vietniece Terēzija Pundure, sirsnīgu priekšnesumu bija sagatavojuši arī pirmklasnieki. 8.klašu audzinātājas īpašā veidā pārbaudīja skolēnu lasītprasmi – labākais lasītājs no katras 9.klases nopelnīja visai klasei kārumus, lasot fragmentus no ābeces (tas bija jādara ar “konču” mutē un bija diezgan jautri!). Paši Pēdējā zvana “gaviļnieki”sveica skolotājus ar krāšņiem ziediem un pateicības vārdiem. Skanot skolas vecā zvana skaņām, devītie devās uz klases stundu pie savām esošajām un pirmajām audzinātājām. 9.a klasei stundu vadīja skolotāja Līga Purena, 9.b – Anželika Orlova.

Lai veicas eksāmenos – tāds bija šīs dienas novēlējums, ko visbiežāk dzirdēja devītie. Lai tas tā arī notiek, jo eksāmenu sesija sākas jau trešdien – ar angļu valodas pārbaudījuma rakstisko daļu.

 

Salīdzinām Lietuvas un Latvijas izglītības saturu un metodes

19. maijā mūsu skolas pedagogi devās uz Lietuvu, kur Pasvales Levens pamatskolā notika metodisks seminārs. Ar Levens pamatskolu mūs saista senas draudzības saites, esam bijuši līdzās skolu svinīgos brīžos, sporta sacensībās un skolotāju izglītojošos pasākumos. Tā šoreiz pēc ilgāka pārtraukuma notika izglītojoša tikšanās. Tā sākās ar abu kolektīvu kopīgu sarunu par izglītības aktualitātēm abās valstīs un skolās. Mūsu novadau pārstāvēja Bauskas novada Izglītības nodaļas metodiķe Solveiga Gudkova, uzklausījām Levens pamatskolas direktori Linu Jarickaiti Rauckienei un viņas vietnieci. Pēc tam pedagogi devās uz kopīgām praktiskām nodarbībām pa jomām -latviešu un lietuviešu val.,soc. zinības,vēsture; matemātika,dabaszinātnes; mūzika, māksla,tehnoloģijas, sports; svešvalodas; atbalsts audzēkņiem; sākumskola. Kolēģi apsprieda jomu aktualitātes, atšķirīgo un kopīgo iekļaujošajā izglītībā, mācību saturā dažādos vecumposmos, izglītības reformas īpatnības.

Dienas izskaņā bija sarūpēta arī ģeogrāfiski izglītojoša  izklaide – devāmies orientēšanās spēlē, lai atrastu vairāk nekā 20 objektus Pasvales pilsētā. Arī šis pasākums bija ļoti interesants, jo ieraudzījām šīs Lietuvas mazpilsētas skaistumu un kultūrvēsturiskās vērtības. Paldies lietuviešu kolēģiem par sirsnīgo uzņemšanu un pārdomāto dienas programmu!

 

 

Atzinība Laines un Edija darbam

Raiņa muzejs Preiļu novada Jasmuižā pavasarī 5. un 6. klašu audzēkņiem rīkoja vizuālās mākslas darbu konkursu „Raiņa dzejas atklātne”. Konkursa uzdevums bija izveidot savu īpašo atklātni, ilustrācijai izmantojot kādu no Raiņa dzejoļiem, kurā minēti ziedi vai daba.

Konkursam iesūtīto 462 darbu vidū ievērību izpelnījušās arī mūsu skolas 5.a klases audzēkņu atklātnes. Atzinības raksts piešķirts Edijam Bošam par darbu „Rudens-rūķis” un Lainei Sabājevai par darbu „Mazākais brālis”.

Par skolēnu darba augsto vērtējumu priecīga vizuālās mākslas skolotāja Daiga Sējēja un latviešu valodas skolotāja Ieva Mašale.

Godalgoto skolēnu darbi Raiņa muzejā Jasmuižā būs apskatāmi līdz 25. jūnijam.

“Pastaiga” pa mūzikas un dzejas ceļu

Maijā 8.b klase izmantoja programmas “Latvijas Skolas soma” piedāvājumu, un latviešu valodas un literatūras stunda viņiem bija īpaša – to vadīja Sallija no Imanta Ziedoņa fonda “Viegli”.

Interaktīvajā nodarbībā “Mūzikas un dzejas ceļš” jaunieši diskutēja, rakstīja minimismus, viesojās mūzikas ierakstu studijā un iepazina mūzikas un dzejas mijiedarbību – I. Ziedoņa dzeju un fonda “Viegli” mūziku, kas ierakstīta kopā ar Vidzemes kamerorķestri. Nodarbību caurvija videostāsti, kuros mūziķi Renārs Kaupers un Jānis Holšteins-Upmanis iepazīstināja ar dažādiem faktiem par mūziku, dzeju un dziesmas kā vienota skaņdarba tapšanu.

Jaunieši klausījās, kā skan dažādi mūzikas instrumenti, un piedalījās spēlē  – minēja skaņdarbā izmantotos mūzikas instrumentus. Pats gudrākais izrādījās Raimonds Priluckis, 2. vietu ieguva Markuss Liks, trešais zinošākais – Sergejs Niedra.

Mācību stundu jaunieši vērtē atzinīgi: “Labākais bija tas, ka mēs visi sadarbojāmies”, “Man patika, ka mums visiem (arī nodarbības vadītājai) bija ieslēgta kamera un mēs cits citu redzējām”, “Man ļoti patika, klausoties melodiju, rakstīt dzejoli”, “Bija interesanti uzzināt, kā top dziesma”, “Man ļoti patika sacerēt dzejoli un spēlēt spēli par mūzikas instrumentiem. Es ceru, ka būs vēl tādas stundas”, “Es arī gribētu uzrakstīt dziesmu”, “Šādus pasākumus es gribētu biežāk”, “Nodarbība bija ļoti interesanta, un svarīgākais ir tas, ka visiem bija jautri”.

Skolēni dodas uz Dzintaru koncertzāli

18.maijā skolas mūsu skolas skolēni izmantoja programmas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” dāvāto iespēju pabūt rokkoncertā. Tas notika Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē, lielkoncerta nosaukums –  ‘’Tuvu būt’’. Pirms koncerta skolēni devās pastaigā pa Dzintaru pludmali, pilnībā izbaudot saulaino dienu un jūrmalas spirgto gaisu.

Dzintaru koncertzāles apmeklējums daudzies bija pirmo reizi. Vēl jo lielāks prieks bija par koncertā dzirdētajiem māksliniekiem. Pirms šī pasākuma skolotāja Ilze Bērziņa mūzikas stundās ar bērniem bija pārrunājusi tēmas par  par popmūziku, par to, cik dažādi ir rokmūzikas virzieni, par grupu ‘’Sudden Lights’’, Kato un Jāni Šipkēvicu (Shipsea). Par šo informāciju un tās patiesumu tad nu arī varēja pārliecināties, noklausoties koncertu. Protams, ka vislielāko sajūsmu izraisīja iespēja tik tuvu redzēt un dzirdēt visus minētos māksliniekus, bet jo īpaši – Eirovīzijas konkursa dalībniekus – grupu “Sudden Lights”.

 

Pirms vasaras brīvlaika svarīgi būt zinošam par iepējām pasargāt sevi no traumām

11.maijā ESF projekta nr. 9.2.4.1 “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros skolā notika Veselības ministrijas īstenotas izglītojošas nodarbības par traumatisma profilaksi. Tās vadīja SIA “Izglītības pasākumi” lektore Monta Krastiņa. Nodarbību mērķis – izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus par drošību, biežākajiem traumatisma veidiem, traumu gūšanas apstākļiem un nepieciešamajiem profilakses pasākumiem. Lektores komentārs: “Visi zinām – kurš gan cits sevi pasargās, ja ne mēs paši. Tomēr katru gadu statistika rāda bēdīgu ainu – bērnu traumatisms ir augstā līmenī, īpaši vasarā. Iegūtās traumas ir dažādas – kritieni, apdegumi, dzīvnieku kodumi, ceļu satiksmes negadījumi, slīkšana u.c. Nodarbības par traumatisma profilaksi sekmē bērnu spēju pašiem izvērtēt ikdienas situācijas un pasargāt sevi no traumām. Nodarbības saturs atšķiras bērnu vecuma grupās – sākumskolas bērni tēmu apgūst saistošu spēļu veidā, bet pamatskolas bērnus iesaistām tiešsaistes aptaujā par traumatismu, kā arī komandās analizējam dažādas traumu gūšanas situācijas. Bērni uzdevumos iesaistās labprāt, ir radoši, labprāt iesaistās diskusijā un izdomā oriģinālas idejas traumu novēršanai. Par izpildītiem uzdevumiem ikviens saņem uzlīmes, kas atgādina ievērot drošību. Novēlu visiem raibu, bet drošu vasaru!”

Mātes dienas koncerts izskanējis

11.maijā skolas zālē pulcējās vecāki, lai pieņemtu skolas interešu grupu, klašu un pedagogu sveicienus Mātes dienā. Skaistu koncertu bija sarūpējuši skolas 2.-4.kl. un 5.-9.kl. kori Ilzes Bērziņas vadībā (koncertmeistare Evija Bonāte). Vēl muzikālos priekšnesumus sniedza 1.klašu (vadītāja Inga Bukša)  un 3.-5.kl. zēnu ansambļi. Skatuves runas interešu grupas dalībnieki, skolotājas Guntas Spures skoloti, priecēja ar atraktīvām un izjustām prozas un dzejas rindām. Santas Zemītes vadītie deju kolektīvi (1.klašu un 2.-4.klašu) piešķīra koncertam spriganumu. Savu Mūzikas skolā apgūto ģitārspēli ļāva izbaudīt Ralfs Kapkalns, bet klavierspēli demonstrēja Elizabete Upelniece. 1.a klase skolotāju Gitas Rimševicas un Ivetas Memmenas vadībā bija izveidojuši pārsteiguma priekšnesumu. Pasākumu vadīja 9.a kl. skolniece Kristīne Anna Pātaga, un tas viņai izdevās lieliski! Ieskaties galerijā!

Skolas deju kolektīvi piedalās skatē

9.maijā Līduma kultūras namā pulcējās novada skolu deju kolektīvi. Turp devās arī mūsu mazie dejotāji – 1.klašu un 2.-4.klašu deju kopas. Vadītāja Santa Zemīte uzteic dejotājus un vecākus par atbalstu. Viņa stāsta, ka punkti netika dalīti. Visi tika pie atzinībām un pateicībām par divām nodejotām dejām. Lielākā balva, protams, gan dejotājiem, gan kolektīvu vadītājai Santai Zemītei un koncertmeistarei Ainai Grīnbergai ir gandarījums par godam paveiktu darbu mācību gada garumā. Lai vasarā dejotprieks aug spēkā!