Home » 2023 » February

Monthly Archives: February 2023

VECĀKU PROFESIJU DIENAS sadarbībā ar Skolas padomi noritējušas piesātināti

Šonedēļ daudz laika pavadījām kopā ar vecākiem. Teiksiet – kas tur īpašs, tā taču ir vienmēr! Tomēr šoreiz vairāki skolēnu vecāki, SKOLAS PADOMES rosināti, bija gan skolas viesi, lai stāstītu skolasbērniem par savu profesiju un darbu, kā arī ļāva skolēniem klātienē ielūkoties savās darba vietās.

27.februārī šo pasākumu sēriju iesāka Daiga Ločmele, mūsu skolas absolvente un 7.klases skolēna mamma, aicinot ciemos uz SIA “Reklāmas punkts”  8.a klases skolēnus kopā ar skolotāju Kristīnu Kondrotaiti. Šeit iepazītā joma – vides reklāma. Skolēni uzzināja faktus par šīs firmas vēsturi, darbiniekiem, kuru skaits ir pavisam neliels, par ko skolēni bija pārsteigti, jo darbu apjoms ir liels. Jaunieši redzēja un uzzināja, kā top uzlīmes, kur tās izmanto, kā maina. Astotie  arī paši varēja iemēģināt roku darba procesā. Pēc firmu logo aplūkošanas nebija grūti uzminēt, kādas firmas ir “Reklāmas Punkta” klienti –  pazīstami tirdzniecības, satiksmes uzņēmumi u.c.  Skolēni interesējās, vai vasarā ir iespējams pie viņiem strādāt. Kas to lai zina? Varbūr kādam pietiktu rūpības un pacietības, lai tur strādātu? Skolotāja atzīst, ka gan skolēniem, gan viņai pasākums bija ļoti izzinošs un interesants. Paldies, Daiga!

28.februārī 7.b klasē ciemojās Sanita Behmane – Baibakova. Viņa ir ainavu arhitekte un mamma diviem mūsu skolas skolēniem. Viņas stāstījumā un prezentācijā jaunieši uzzināja, kas ir šīs profesijas īpatnības, kā veidojas pilsētvide, dažādi objekti un teritorijas. Bija interesanti redzēt Bauskas plānus ar dažādām iecerēm un nākotnes vīzijām. Tika noskaidrots, cik daudzu profesiju pārstāvjiem jāpiedalās, piemēram, rūpnieciskas teritorijas tapšanā, uzturēšanā un kopšanā. Viešņa pastāstīja, ka tā nav vienīgā viņas profesija. Sanita ir arī seno amatniecības prasmju un rokdarbu meistare.

1.martā skolā ar 3. un 4.klašu skolēniem tikās  ugunsdzēsējs un civilās aizsardzības koledžas lektors Sandis  Āboliņš. Viņš ir tētis 3 dēliem, viens no viņiem vēl mācās mūsu skolā, bet abi vecākie ir absolventi. Skolēni guva ieskatu par ugunsdzēsēja profesiju, viņu ikdienu, automašīnu īpašībām un aprīkojumu. Bērni tuvāk apskatīja formastērpu un uzzināja, cik tas ir īpašs un drošs, uzzināja devīzi, kas ugunsdzēsējiem ir ārkārtīgi svarīga, jo galvenais ir darbs komandā – viens par visiem, visi par vienu! Skolēni bija sagatavojuši dažādus jautājumus, piemēram, cik glābēju brauc ar vienu auto, cik ātri jāsaģērbjas, lai dotos izsaukumā, cik ātrs ir ugunsdzēsēju auto, cik spēcīga ir ūdens šļūtene, kad dzēš ugunsgrēku. Uz jautājumu, vai ir bail doties pie uguns, skolēni saņēma atbildi, ka bail esot vienmēr, jo uguns ir bīstama, bet vēlme palīdzēt stāv pāri bailēm!

2.martā skolā viesojās visvairāk šīs nedēļas ciemiņu. 2.un 6.klasēs par savu darbu stāstīja A/S “Sadales tīkls” Rietumu tehniskās nodaļas ekspluatācijas meistars Mārtiņš Rumba. Skolēni ar interesi noklausījās viņas dzīvesgudro stāstījumu un noskatījās prezentāciju par elektrodrošību. Izraisījās diskusija par sadzīves nelaimes gadījumiem, kas rodas  nezināšanas vai pārgalvības pēc. Tika atkārtotas zināmas, bet ļoti svarīgas lietas. Secinājums – drošība ir 1.vietā!

1.klasēm bija iespēja tikties ar logopēdi Aneti Laukgali. Viņa pastāstīja par šīs profesijas nozīmīgumu cilvēka dzīvē. Izmantojot mīkstos zefīriņus, mazie izmēģināja dažādus vingrinājumus,  kā pareizi veidot skaņas. Laiks pagāja interesanti un ātri. Katram bērnam tika pārsteiguma dāvaniņa.

1.klases pavadīja aizraujošu mūzikas stundu kopā ar Bauskas MMS sitaminstrumentu nodaļas pedagogu, mūziķi un komponistu Ikaru Ruņģi. Viņš mazajiem demonstrēja dažādus sitaminstrumentus, stāstīja par Mūzikas brīnumaino spēku. Pirmklasniekiem lielu prieku sagādāja pabungot, ritmizēt, kā arī noklausīties I.Ruņģa kompozīcijas dažādu Latvijas mākslinieku izpildījumā.

8. un 9. klašu skolēniem šī diena arī bija iespaidiem bagāta. Par profesijām jūrniecībā, darbu un ceļu līdz tam stāstīja mūsu skolas 2011.gada absolvents, kapteiņa vecākais palīgs Kaspars Ruks. Jaunietis raksturoja gan aizraujošo darbu Norvēģijā, kur rit viņa profesionālā darbība, gan arī par izglītošanos Latvijā un Norvēģijā. Atbildēs uz skolēnu un pedagogu jautājumiem atklājās darba specifika, grūtības un izaicinājumi. Atalgojums ir saistošs, bet liela ir arī atbildība, liela nozīme zināšanām fizikā, matemātikā, labi jāzina valodas.

5.b klases skolēniem par Zemessardzi stāstīja Bauskas Zemessardzes 53.kājinieku bataljona zemessardze Vita Urbanoviča, trīs mūsu skolas skolēnu mamma. Skolēni uzzināja par apmācībām, par to, ar ko nodarbojas zemessargi, bija jautājumu gūzma. Bērni apskatīja pārtikas paku un ietērpās zemessarga ekipējumā.

Ar 5.a klases skolēniem 2. martā tikās 5. un 7. klases audzēkņu Olivera un Kristofera mamma Ilze Puķāne – Bauskas novada pašvaldības Sporta un veselības nodaļas projektu vadītāja. Tikšanās laikā uzzinājām, ka Bauskas novads pēc iedzīvotāju skaita ierindojas Latvijas lielāko novadu vidū un mūsu novada domē strādā 19 deputātu. Tagad mums ir skaidrs, kas ir pašvaldība, kas ir tās vadība, kādas ir pašvaldības tiesības un funkcijas un kāpēc Bauskas novadam ir tik neparasts ģerbonis. Ilze Puķāne pastāstīja par daudzveidīgajiem veselības veicināšanas pasākumiem Bauskas novadā. Izrādās – ir tik daudz iespēju: varam vingrot, apmeklēt nodarbības baseinā, orientēties apvidū, izbraukt ar SUP dēli, doties pārgājienos un velobraucienos… Iespēju dzīvot veselīgi ir ļoti daudz, un Ilze Puķāne aicināja arī mūs vairāk kustēties un lietot veselīgu pārtiku – “būvēt savu ķermeni no kvalitatīviem materiāliem”. Paldies arī par veselīgajām un praktiski noderīgajām dāvanām!

8.a un 9.b.kl. skolēni uzzināja , kas ir PROBĀCIJA. Par to izvērstā stāstījumā un vizuālos materiālos viņiem vēstīja Valsts probācijas dienesta Zemgales reģiona teritoriālās struktūrvienības Bauskas nodaļas speciālisti Ēriks Beitelis un Līga Kondore. Jauniešiem tika atgādināts, kas ir kriminālatbildība, kā cilvēki izcieš sodu, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu. Viesi raksturoja probācijas dienesta darba metodes, specifiku, kādu palīdzību dienesta speciālisti sniedz ļaudīm, kas visdažādāko iemeslu dēļ nonākuši konfliktā ar likumu. Skolēni redzēja elektroniskās uzraudzības aproci, uzzināja, kādos gadījumos to pielieto. Varēja pārbaudīt alkometra darbību praksē. Probācijas dienestā uzraugāmās personas sauc par klientiem.  Šobrīd notiek darbs pie jaunas programmas izstrādāšanas, kas vērsta uz jaunatnes, arī nepilngadīgo, uzraudzīšanu un kriminālpārkāpumu profilaksi. Skolēni bija ieinteresēti un saņēma atbildes uz saviem jautājumiem.

Aizraujošu stāstījumu par darbu debesīs noklausījās 7.a klases skolēni. Pie viņiem viesojās lidsabiedrības “AIR BALTIC” pilots Māris Puķāns. Viesis stāstīja par to, cik ilgi un kur jāmācās, lai apgūtu šo profesiju. Visus pārsteidza pilota darba apjomīgā ģeogrāfija – lidojumi uz visdažādākajām pasaules valstīm. Ilgākais lidojums – 7,5 stundas uz Dubaiju. Skolēni uzzināja vairākus ar šo profesiju saistītus terminus un jēdzienus – monitors, autopilots, sensori, navigācija, horizonta līmenis u.c. Ļoti svarīgas šajā profesijā ir ne tikai zināšanas un profesionalitāte, bet arī personiskās rakstura iezīmes – jābūt līdzsvarotam, jāprot mierīgi izturēt dažādas stresa situācijas, kas rodas darbā, jāprot sadarboties ar citiem ekipāžas locekļiem. Liela loma ir labai veselībai, peldētprasmei, labai fiziskai sagatavotībai. Viesis pastāstīja arī par mācībām, lai kļūtu par pilotu. Skolēni piedalījās viktorīnā, kur par pareizām atbildēm tika pie balviņām.

Bauskas Pils muzeju no iekšpuses 2.martā pamatīgi iepazina 9.a klase. Par viņu uzņemšanu un interesantu nodarbību parūpējās Vineta Skalberga, Solvitas mamma. Pats interesantākais bija tas, ka ekskursijas laikā jaunieši iekļuva vietās, kas parastiem ekskursantiem ir slēgtas – restaurācijas, komunikāciju un dažādās citās palīgtelpās. Muzeja speciāliste raksturoja teju visu muzeja darbinieku profesijas, amatus un pienākumus (zinātniskie darbinieki un speciālisti, restauratori, sabiedrisko attiecību speciālists, apkures sistēmu pārraudzītājs un daudzi citi). Noslēgumā jaunieši piedalījās renesanses laika spēlēs.

3.martā skolēniem tik izzinošo nedēļu noslēdza tulkotāja un divu mūsu skolas skolēnu mamma Zanda Beitele. Viņa 7.a un 9.a klašu skolēniem stāstīja par savu dabu. Jauniešiem radās izpratne, kā atšķiras tulka un tulkotāja darbs. Zanda Beitele ikdienā nodarbojas ar filmu tekstu tulkošanu. Tā kā filmas ir visdažādākās, tad tulkotājam jābūt ļoti erudītam visdažādākajās jomās. Tāpat jāprot izmantot arī dažādi tehnoloģiskie rīki un iespējas – tiešsaistes vaŗdnīcas, titrēšanas programmas. Z.Beiteles ceļš līdz savai profesijai ir saistīts ar pamatīgu izglītošanos (baltu filoloģijas, pedagoģijas, valodu studijas), kas nemitīgi turpinās. Viešņa atzina, ka šis darbs ir piemērots cilvēkiem, kam patīk strādāt vieniem, patstāvīgi plānot savu laiku un darba slodzi. Daudz laika jāpavada pie datora, jābūt pacietīgam un spējīgam koncentrēties.  Ko darīt jaunietim jau skolā, ja viņš vēlas kļūt par tulku vai tulkotāju? Mācīties valodas, komunicēt, paplašināt redzesloku, daudz lasot, skatīties filmas svešvalodās, izkopt savu dzimto valodu, ceļot. Skolēnus interesēja darba apjoms, apstākļi, rezultāts.

Vecāku profesiju nedēļa noslēgusies. Esam pateicīgi un gandarīti, ka kopā ar skolas padomi izdevās noorganizēt tik daudz izzinošu tikšanos gan skolā, gan ārpus tās. Paldies direktora vietniecei Ivetai Semjonovai par ieceri, Ērikam Beitelim un Ilzei Puķānei par organizatorisko darbu, katram viesim par izbrīvēto laiku. Noslēguma sarunā kopā ar skolas direktoru Jāni Rumbu šīs nedēļas viesi saņēma gan pateicības vārdus, gan uzaicinājumu iesaistīties skolas mācību procesā arī turmāk. Ceram, ka šī veiksmīgā sadarbība kļūs par tradīciju!

 

 

Profesiju piedāvājums Ogres tehnikumā

27.februārī mūsu devītklasnieki papildināja savu nākotnes iespēju mapīti vēl ar vienu ierakstu – Ogres tehnikums.  Par to, ko šajā mācību iestādē iespējams apgūt, stāstīja tehnikuma pārstāvji – karjeras konsultante Sanita Šerpa, 4.kursa audzēknis Endijs Burkovskis (apgūst mēbeļu galdnieka profesiju) un 3.kursa audzēknis Artis Jarmalavičs (multimediju dizaina nodaļa). Devītklasnieki šajā tikšanās reizē uzzināja daudz faktu par skolu, tās vēsturi, infrastruktūru, ārpusstundu darbu, dzīvi dienesta viesnīcā. Ogres tehnikumā apgūstamo nozaru un profesiju klāsts ir ļoti plašs – mežsaimniecība, kokizstrādājumu izgatavošana un būvdarbi, datorika un elektronika, dizains un māksla, viesnīcu un restorānu pakalpojumi un administratīvais darbs.

Pēc stāstījuma un prezentācijas sekoja neformālas sarunas ar vairākiem jauniešiem, viņus interesēja uzņemšanas noteikumi, nepieciešamais zināšanu līmenis, dažādi sadzīviski jautājumi. Uz tiem tehnikuma pārstāvji sniedza izvērstas atbildes, kā arī aicināja klātienē izpētīt tehnikumu. Tas būs iespējams 22.martā, kad Ogres tehnikums rīko Atvērto durvju dienu. Vairāki devītklasnieki apsvēra šo iespēju izmantot. Detalizētāk ar tehnikuma piedāvājumu iespējams iepazīties arī tīmekļvietnē https://ovt.lv.

Paldies viesiem par informāciju un atvēlēto laiku!

Dedzam sveces, Ukrainas varoņus pieminot

2022.gada 24.februāris vienmēr būs apzīmogots ar kara un šausmu  zīmogu. Jau gadu dzīvojam Krievijas izraisītā kara ēnā, jau gadu apbrīnā un cieņā noliecam galvas Ukrainas varonīgo aizstāvju priekšā, jau gadu ceram, ka šis murgs beigsies, bet..

Šodien mūsu skolas vestibilā visu dienu krājās piemiņas svecītes. Mācību priekšmetu un klases stundās caurvijās Ukrainas varonīgās cīņas tēma, kopīgi klausījāmies Saeimas sēdes translāciju, ar klusuma brīdi pieminējām kara upurus, Ukrainas himnai skanot. Dienas izskaņā skolēnu sagādātās svecītes 8.un 9.klašu pārstāves Nikola, Betija un Marta aizdedza Rātslaukumā, lielā ozola pakājē. Lai arī mūsu visu spēka vārdi un domas stiprina un palīdz. Slava Ukrainai, varoņiem slava!

Mūsējie sporto kopā ar Pasvales skolēniem

Sporta skolotājs Renārs Rupkus stāsta: ” Esam veiksmīgi atgriezušies no pārrobežas skolu sadraudzības sacensībām Pasvalē, Levens pamatskolā. Stafetēs izcīnīta 1.vieta, basketbolā 3.vieta. Bērni cīnījās godam, esam priecīgi par paveikto. Tikām viesmīlīgi sagaidīti, aktīvi nodarbināti un pacienāti. ”

Kopā ar daudzskaitlīgo skolas komandu 24.feruārī bija un līdzi juta arī skolas direktors Jānis Rumba. Tās bija ne tikai sacensības, bet arī tikšanās un sarunas ar Levens pamatskolas vadību un pedagogiem. Ar šo skolu mūs vieno senas draudzības saites. Gaidīsim lietuviešu draugus pavasarī ciemos arī mūsu skolā!

Modes nedēļas atskats

Strauji un interesanti pagājusi Modes nedēļa, ko no 13.-17.februārim organizēja skolēnu pašpārvalde. Uz e-pastiem saplūdušas intereantas fotoliecības par šo dienu notikumiem un dalībniekiem. Skolēni un pedagogi izmantoja šo laiku, lai pasmaidītu par savu ietērpu, pamainītu to, paustu arī attieksmi pret dažādām profesijām, elkiem un modes aktualitātēm dažādos laika periodos. Skolēnu pašpārvaldes aktīvisti ar Nikolu Šikovu priekšgalā, nedaudz piepalīdzot arī dažiem skolotājiem, izvērtēja klašu piedalīšanos un aktivitāti. Tapa diplomi vairākās nominācijās, kā arī sarūpētas saldas balvas. Specbalvu nominācījā “Saliedētākā klase” saņēma 5.b klase, diplomu nominācijā ” sapņu profesija”ieguva 5.a klase. Sirsniņdienā visredzamākie un vienotākie skolā bija 9.a klase, bet 9.b klase vislabāk izjuta un nodemonstrēja 90 – to gadu ģērbšanās stilu. Vislabāk savus elkus un viņu ietērpu nodemonstrēja 8.a klase, bet 8.b klase saņēma diplomu par veiksmīgu piedalīšanos pasākumos.

Sākumskolas klasēs katru dienu notika iekšējā klases balsošana par katras dienas spilgtāko tērpu. Apkopoti šo balsojumu rezultāti un tie nu lasāmi šeit. 1.a klase – Roberts Bišofs, Nauris Kutra, Lauris Vērmanis, Jēkabs Ungurs, Ksenija Mališeva. 1.b klase – Leila Jankovska, Daniels Pelcis, Kevins Silarājs, Mārcis Baltiņš, Gustavs Undzenko. 1.c klase- Domeniks Buls, Einārs Ārmanis, Mija Rušmane, Alise Bahs. 2.a klase- Tomass Līvmanis, Sabīne Gāzēja. 2.b klase – Odrija Ķivere, Patrīcija Pažemecka, Ričards Zvilna, Ralfs Silarājs. 3.a klase – Alvīne Štāla (3 dienas!), Rebeka Zaharčenoka, Amēlija Maskale. 3.b klase – Paula Jankovska, Žaklīna Žizena, Miks Miķelis Melnis, Emīls Māskis. 4.a klase- Heidija Vītola, Amanda Lazdiņa, Elīza Urbanoviča, Markuss Dudkovs, Frenks Burmistrovs, Miks Dzintars Pavlovičs. 4.b klase – Kristīne Trocka, Emma Pleša, Melānija Davidova, Ralfs Rušmanis.

Paldies visiem, kas iesaistījās, prata būt radoši, aktīvi un spilgti!

Par dalību radošo darbu konkursā “Vienlīdzība” – pateicības

Pagājušā gada novembrī Labklājības ministrija aicināja  ikvienu skolēnu, īpaši 7.–12. klašu audzēkņus, individuāli vai grupās piedalīties radošo darbu konkursā “Vienlīdzība”. Galvenais konkursa mērķis bija veicināt sabiedrības, īpaši jauniešu, izpratni par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, institucionālajā ārpusģimenes aprūpē esošiem vai bijušiem bērniem, viņu ikdienu un vēlmi integrēties sabiedrībā.

Darbam bija jābūt  ir stāstam par kādu minēto mērķgrupu cilvēku vai cilvēkiem. Galvenais priekšnoteikums bija saskatīt pozitīvo, piemēram, atainojot šo cilvēku priekus, talantus, hobijus, mērķus, sasniegumus, sapņus, iekļaušanos sabiedrībā vai vēlmi iesaistīties sev svarīgās aktivitātēs.

Konkursā ar kolektīvu foto piedalījās mūsu skolas 9.a klases skolēni un ar radošu  zīmējumu 8.b klases skolniece Nikola Šikova. Konkurss ir noslēdzies, galvenās balvas šoreiz netika iegūtas. Dalībnieki saņēma pateicības  un saldumus , bet galvenais – pilnveidoja izpratni par līdzcietību un cilvēku dažādību mums līdzās.

 

Ābeces svētki pie Gudrās pūces

Šo dienu Bauskas pamatskolas pirmklasnieki gaidīja ar lielu nepacietību.17. februārī skolā notika Ābeces svētki. Pasākumā bērni ieradās kopā ar savām mīļākajām grāmatiņām.  Jau iepriekš katrai klasei  bija jāsagatavo mājas darbiņš: jāizdomā teikumi vai stāstiņš, kurā visi vārdi sākās ar vienu burtu. 1.a klasei ar burtu A, 1.b – ar B, 1.c – ar C burtiņu. Kopā mums sanāca jautrie teikumi. Tālāk katra klase tika sadalīta vairākās grupās. Katra grupa izvēlējās kādu burtu, domāja vārdus ar šo burtiņu. No krāsainām papīra sloksnītēm līmēja dažādus vārdus. Mācījāmies sastrādāties grupās, pieņemt  otra dalībnieka viedokli. Pasākuma nobeigumā visi dalībnieki tika pie piemiņas medaļām un salda kāruma. Visu pasākumu no malas vērtējoši un atbalstoši noskatījās Gudrā pūce. Paldies 1.klašu skolotājām un skolas vadībai par atbalstu.     Informāciju sagatavoja  1.a kl. audzinātāja G. Rimševica.

Mūsu zēnu balsis skanēs Tukumā, konkursa”Balsis” 2.kārtā

16.februārī mūsu skolas mājīgajā zālē notika Bauskas novada vokālās mūzikas konkursa „Balsis 2023” 1.kārta . Bauskas pilsētas pamatskolu  šajā konkursā pārstāvēja divi kolektīvi – skolotājas Ingas Bukšas skolotais 1.klašu ansamblis un 3.-5.klašu zēnu ansamblis Ilzes Bērziņas vadībā. Vēl savu sniegumu žūrijai un skatītājiem demonstrēja ansambļi no Codes, Iecavas un Uzvaras pamatskolām un Vecumnieku  vidusskolas. Dalībniekiem bija jāizpilda divas dziesmas. Žūrijā strādāja Iveta Lavrinoviča, Vecumnieku MMS direktore, Ieva Ūdre, Bauskas MMS kora klases pedagoģe un Milita Pīlādze – Iecavas vidusskolas kora diriģente un mūzikas pedagoģe.

Mūsu dziedošākie audzēkņi tika novērtēti ļoti atzinīgi – pirmklasnieku ansamblis saņēma 1.pakāpes diplomu, bet puišu ansamblis ieguva Augstākās pakāpes diplomu un ceļazīmi uz nākamo konkursa kārtu, kas 7.martā notiks Tukumā. Sveicam mūsu dziedātājus un viņu skolotājas! Lai zēniem labi skan Tukumā, mēs turēsim īkšķus!

 

Kas teātrim “vēderā”? LATVIJAS SKOLAS SOMA palīdz uzzināt

7.klašu skolēni 13.februārī devās uz Rīgu. Tur programmas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros notika aizraujoša nodarbība Latvijas Nacionālajā teātrī. Kā vēstīts teātra piedāvātās programmas aprakstā, “teātris vairāk nekā 2500 gadus ir nozīmīga cilvēces kultūras sastāvdaļa. Daudzi piešķir teātrim noslēpumu un maģijas noskaņu, citi mēģina saskatīt racionālo un izglītojošo. Latvijas Nacionālais teātris piedāvā skolēniem pašiem noskaidrot šos jautājumus, ielūkojoties teātra aizkulisēs un darbnīcās, uzdodot jautājumus un izmēģinot dažas lietas no aktiera ikdienas. Pastaiga caur teātri ir kā saruna starp skatītāju un aktieri, kurš palīdz ieraudzīt, kā top izrāde, lai turpmāk skatītos teātra izrādi ar citām acīm, pievēršot uzmanību lietām, kas līdz šim netika ievērotas.”

Mūsu septītklasnieku pavadonis un gids šajā ceļojumā pa teātri bija aktieris Ivars Kļavinskis. Kā stāsta skolēni, viņi pabijuši ļoti daudzās teātra telpās: zālēs, frizētavā, butaforu darba kabinetā, telpā zem skatuves. Ļoti interesanti bija aplūkot un aptaustīt dažādus tērpus, parūkas, grimu. Daudziem bija pārsteigums, cik daudziem dažādu profesiju cilvēkiem jāstrādā, lai notiktu skaistas izrādes un aktieri varētu darīt brīnumu lietas uz skatuves.

Ar “LATVIJAS SKOLAS SOMU” Rundāles pilī

15.februāris 8.klašu skolēniem bija ļoti piepildīta diena. Mācību procesa ietvaros viņiem bija iespēja apmeklēt Rundāles pili, atjaunot un papildināt savas zināšanas un iespaidus par šo mūspuses un Latvijas ievērojamāko baroka arhitektūras pērli. Par šo iespēju jāpateicas programmai “Latvijas skolas soma”.  Rundāles pils mājas lapā lasām, ka “spēle “Jaunie restauratori”  skolēnus aizraujošā veidā iepazīstina ar Rundāles pili un tās vērtībām, vienlaikus veidojot izpratni par restauratora profesiju un restaurācijas nozīmi. Spēli ievada video, tad seko 3 praktiski uzdevumi un diskusiju sadaļa. Noskatoties video materiālu, iespējams uzzināt interesantus faktus par Rundāles pils vēsturi un restaurāciju, bet praktiskie uzdevumi ļauj iejusties restauratora lomā. Izglītojošā spēle ir veidota tā, lai stimulētu skolēnu prasmes sadarboties un paust savu viedokli, kā arī strādāt komandā, orientēties rakstītajā tekstā un patstāvīgi meklēt informāciju. Spēle “Jaunie restauratori” papildina dizaina un tehnoloģiju, vizuālās mākslas, vēstures un audzināšanas stundu saturu.”

Par to pilnā mērā pārliecinājās abu astoto klašu skolēni, vēstures skolotāja Gaļina Aile un klašu audzinātājas Kristīna Kondrotaite un Inga Briede. Nodarbības ievadā – kompetentu un ieinteresējošu gidu Olafa Soloveikas un Vinetas Verneras stāstījums par pili un tās izdzīvošanu dažādos laikmeta griežos, par muzeja speciālistu darbu, atjaunojot vēsturisko ēkas izskatu gan no ārpuses, gan telpās, mākslas darbu saglabāšanu, pētniecisko darbu. Visinteresantāk bija salīdzināt restaurētās telpas ar tām vietām pilī, kur restaurācija nav notikusi tik lielā mērā. Tas bija ļoti liels un noderīgs zināšanu un informācijas “koncentrāts”, par ko sirsnīgs paldies gidiem un spēles vadītājai. Spēlē, ko vadīja Ieva Jostmane,  bija iespēja pielietot ekskursijā gūtās zināšanas, savu erudīciju, mācīties meklēt imformāciju, būt uzmanīgiem lasītājiem un klausītājiem. Tieši pacietība un koncentrēšanās spēja, kā arī ļoti dziļas zināšanas par vēsturi vissīkākajās detaļās – tās  pēc jauniešu atzinuma ir restauratoriem visnepieciešamākās īpašības.

Ar nepecietību gaidīsim pavasari, kad atkal varēsim viesoties Rundālē, lai redzētu, kā plaukst tulpes un citi augi skaistajā dārzā, ko šodien kā ģeometrisku zīmējumu vērojām pa pils logiem.